Per. Eki 6th, 2022

Mıknatısın İki Ayrı Kutu bu Vardır Biri İtme Görevi işlemini Görürken Diğer Kutu buda İtme Görevini Yapar Zıt Kutuplar Bir Birlerini çekerken Aynı Kutuplarda Bir Birilerini İter Mıknatısın Çeşitleri Çok Fazla Olduğu Gibi Kaliteli Güç Kuvvet Yapıları Söz Konusu Her Mıknatısın Gücü Farklılık Göstermektedir Büyüklük Yapısıyla Çekim Gücüyle

Demir, nikel, kobalt kadar maddeleri ve bu maddeleri içeren cisimleri çeken maddelere mıknatıs denir. İnsanlar binlerce senedir mıknatıslardan haberdardır. İlk mıknatıslar, mıknatıs taşı adı verilen ve naturel bir şekilde dünyada yer alan kara kayalardan yapılmıştır. Bunlar natürel mıknatıslar dır. Günümüzde kullanılan mıknatıslar ise fabrikalarda üretilir. Bunlar yapay mıknatıslardır. Mıknatıslar anında anında her türlü olabilmektedir. Mıknatıs her maddeyi çekmez.Örnek: kağıt, tahta, plastik, cam, kumaş, taş…

Mıknatıs taşı (modern isimiyle manyetit) adı verilen bu kayaç, demir içeren ve öbür metalleri kendine çeker. Benzer kayacın çeşitli parçaları birbirini çeker ya da iter. Mıknatıs taşının bir öbür benzersiz özelliği ise yere konulduğunda serbestçe dönmesidir. Böylece dönerek yaklaşık kuzey-güney doğrultusunu gösterir.

Günümüzde yaygın olarak kullanılan mıknatıs çeşitleri yuvarlak, çubuk, at nalı ve U şeklindedir.

Mıknatıslarda çekim gücünün en dik meydana geldiği 2 bölge vardır. Bu bölgelere kutup adı verilir. Her mıknatısın kuzeyindeki ve güney olmak üzere 2 kutbu vardır. Mıknatısın kuzeyindeki kutbu “N”, güney kutbu “S” sembolüyle anlam edilir. Mıknatısların kuzeyindeki ucunu gösteren bölümü kırmızı, güney ucunu gösteren bölümü ise mavi renk ile belirtilir Mıknatısların çekim tesirinin en bir sürü görüldüğü bölgeler kutup bölgeleridir.

ZIT KUTUPLAR BİRBİRİNİ ÇEKER: Mıknatısın çeşitli kutuplarını birbirine yaklaştırdığımızda mıknatıslar birbirini çeker. (Çekme kuvveti)

AYNI KUTUPLAR BİRBİRİNİ İTER: İki mıknatısın benzer kutuplarını yaklaştırdığımızda mıknatıslar birbirlerini iter. (itme kuvveti)

Mıknatıs cisimlere çekme kuvveti uygular ve bu uyguladığı kuvvet temas gerektirmeyen bir kuvvettir. Mıknatıs rastgele bir fizyolojik temas olmadan cisimleri belli uzaklıktan çekebilmektedir.

Günlük Hayatta Mıknatıslar Nerelerde Kullanılır?

Buzdolabı kapağını açtığımızda kapatmak için kapağını hafifçe ittiğimizde kapandığını görürüz. Nedeni ise buzdolabının kapağının kapanmasını imkanı sunan mıknatıstır.

Mıknatısların en eskiyen kullanım alanlarından biri de pusulalardır. Pusulaların ibresi, mıknatıslı bir parçadır.
Terziler dökülen toplanmış iğnelerini toplamak için mıknatıs kullanırlar.

Çöplerin içerisinde yer alan bir birlik metal maddeler, mıknatıs faydalanılarak ayrılır.

Buz dolaplarının kapaklarına yapıştırılan süslerde mıknatıslar yer alır. Bu mıknatıslar, süslerin buzdolabının kapağına yapışmasını sağlar.

Hoparlörün yapımında da mıknatıslardan yararlanılır.

Petrol rafinerisindeki bir işçi, damıtma kulesine merdiven ve ip kullanmadan çıkabilir. İşçilerin tutunabilmek için ellerine ve ayaklarına mıknatıs takmalarıdır.

Vantilatörde, çamaşır makinesinde, cereyan süpürgesinde, saç kurutma makinesinde,
elektrikli matkaplar’da cereyan motoru vardır.Elektrik motorunun içinde ise mıknatıs yer alır.

Mıknatıs bankamatik, telefon ve metro kartlarında kullanılır.

MR aleti, maglev treni, banka kartı, motorlar mıknatısın tertemiz kullanım alanlarıdır.

NOT: Banka kartı, kredi kartı, gsm telefonu, televizyon,bilgisayar monitörü, video ve kaset, CD ve DVD, mobil hafıza vb. eşyalara mıknatısı yaklaştır mamanız gerekir

Mıknatıslar ortadan ikiye bölündüğünde yeniden mıknatıslık özelliğini korur. Mıknatısları ne civarı minik parçalara bölerseniz bölün, her parçanın yeniden kuzeyindeki ve güney kutbu oluşur. Parçalar mıknatıslık özelliğini kaybetmez.

By ismail

Bir cevap yazın