Per. Eki 6th, 2022

Manyetik kutup niteliği sayesinde; sert, nikel ve demir benzeri madde türlerini kendine çekebilen mıknatıs, kapsamlı kullanım alanıyla yaşamı kolaylaştıran materyaller aralarında bulunuyor.

İki çeşitli ucu yer alan mıknatıs, manyetik olarak hem bir itme hem bir de çekme gücüne sahip bir otomobil olarak ön tasarıya çıkıyor. Çeşitli çeşitleriyle işlevsellik ve pratiklik sunan mıknatıslar, şekillerine ve özelliklerine yönelik sınıflara ayrılıyor.

Hobi Mıknatısı Hem yetişkinlerin Hemde Çocukların İlgisini Çok Fazla Çekmektedir Stres Amaçlıda Kullanılan Hobi Mıknatısı Çok Faklı Şekiller Yapma Olanağı Sunan Oyun Mıknatısı Hayal Gücünüze Bağlı Olarak Çok Farklı Şekiller Yapabilirsiniz Görsellik Açısından Güzel farklı Şekiller Size Sunuyor

Mıknatıslı Hobi Oyunları

Günümüzde çeşitli alanlarda değerlendirilen üç mıknatıs versiyonu bulunuyor. Doğadaki natürel manyetik niteliğe sahip taşlar, çekim güçleriyle mıknatıs yapımında öncelikli olarak seçim ediliyor. Fakat bu tip taşlar tabiatta yaygın olarak yer kaplamadığı amaçlı nadir olarak bulunabiliyor. Bir öbür alternatif ise suni mıknatıslar. Kobalt, nikel ve demir benzeri maddelerden üretilen bu çeşit, elektromıknatıs olarak adlandırılıyor. Elektromıknatıslar şekil olarak U’ya benzeyebildikleri benzeri, at nalı, pusula iğnesi ve çubuk biçiminde de olabiliyor. Üçüncü çeşit mıknastıslar ise, sarmal şeklindeki bir telin 2 kutbuna gerilim uygulanması yoluyla elde ediliyor. Natürel mıknatıs türlerinin daimi bir çekim özelliği olmakla beraber, suni mıknatıslar çekim güçlerini fakat telden cereyan geçtiği sürece koruyabiliyor.

Modern yaşamda mıknatısların epeyce kapsamlı bir kullanım yelpazesi bulunuyor. Suni mıknatıslar; cereyan enerjisini davranış enerjisine dönüştüren hoparlör ve cereyan motoru benzeri aygıtlarda kullanılıyor. Bununla beraber mıknatıslar; ampermetre, voltmetre, tv, radyo, telefon, kapı zili, pusula imalatı ve bir takım oyuncakların iş mekanizmasında mühim bir yer teşkil etmekte. Sanayide demir parçaları ile öbür maddeleri birbirinden ayrıştırmak amaçlı de mıknatısa başvuruluyor.

Mıknatıslı Hobi Oyun Ürünleri

Yaşamın her kapsamında sık kullanılan otomobillerin işleyişini imkanı sunan mıknatısın, eskisi benzeri sadece kapsamlı aygıtlar ve elektronik sistemlerle hudutlu olmaktan tamamıyla çıktığı gözleniyor. Ticari olarak sadece ürünlerin çalışmasını imkanı sunan bir otomobil olmaktan sıyrılan mıknatıs, çoğalış piyasada mühim bir yer kaplıyor.

Buzdolabı üst kısmına fotoğraf ve not yapıştırmak amaçlı sık sık seçim edilen mıknatıslar, süs amaçlı kullanılabilirken, pratiklik sağlamaları durumundan da önem taşıyor. Çocukların yaratıcılığını ve zihin gücünü artırmak amaçlı oyun dünyasına da dahil alana gelen mıknatıslar, çeşitli figürlerde birleştirilerek aynı puzzle benzeri neşeli ve faydalı zaman geçirmeyi olası bir duruma getiriyor.

Küre, disk, silindir ve küp benzeri şekillerde üretilerek görücüye çıkan mıknatıslar öbür taraftan tamir işlerinde de kocaman kolaylık sağlıyor. İşlevselliğiyle epeyce faydalı bir otomobil alana gelen mıknatıs, birçok tamir ürününe kapsamlı bir iş çıkarması bakımından eklenebiliyor. Sözgelişi uç kısmı mıknatıslı olarak üretilen tornavidalar, kullanım anında vidayı kendilerine çektikleri amaçlı vidalamanın nihai derece kolay bir biçimde yapılabilmesini sağlarken, kullanıcısına da aynı oranda sürat kazandırmış oluyor.

Bir hobi ürünü olarak raflardaki yerlerini alan mıknatıslarla, buzdolabı, fırın, davlumbaz benzeri eşyalarınıza şık bir öğe katabilirsiniz. Klasik ya da taş magnet yapımında seçim edebileceğiniz silindir şeklindeki mıknatıslarla el becerilerinizi yansıtmanız olası. Bunun amaçlı deniz kenarından topladığınız taşları istediğiniz motiflerle süsleyebilir, nihai olarak silikon sayesinde mıknatısa yapıştırarak el emeği göz nuru magnetler hazırlayabilirsiniz. Evinizdeki inci, gazoz kapağı, tül ve nazar boncuğu benzeri malzemelerle düş gücünüzü birleştirerek sıra dışı buzdolabı süslerine imzasını atabilirsiniz. Yüksek tutuculukları ve ideal ebatlarıyla işinizi kolaylaştıran mıknatıslar tarafından dilerseniz buzdolabınıza sevdiğiniz görüntüleri ve mühim notlarınızı sabitleme talihine sahip olabilirsiniz. Öte yandan evladınızla beraber huzurlu zaman geçirmek amaçlı çeşitli modellerdeki mıknatısları tercih ederek, istediğiniz şekilleri kolaylıkla oluşturabilirsiniz.

Mıknatıslar oyuncak niteliği taşımasalar da, hem bir çocuklar hem bir yetişkinlerin dikkatini topluyor. Büyülü bir güce sahip alana gelen mıknatıslarla her biri beğeni ve zevkleri doğrultusunda pekçok hobi ürününü yaşama geçirebiliyor. Elektromanyetik güçleri ve huzurlu kullanımlarıyla stres attıran mıknatıslarla, bina ve maket gemi benzeri yapılar inşa edilebiliyor. Elektriksiz personel motorlar da dahil birçok alet ve sektörde kolaylaştırıcı bir öğe halini alan mıknatıslar, aynı zamanda düş gücünüz çerçevesinde estetik ve sıra dışı tasarımlar yapabilmenize imkân sağlıyor.

Mıknatıslı Hobi Oyunlarını Hobi ve Oyun Konsolları ve Hobi Eğlence Ürünlerini kategorimizin altında kolaylıkla bulabilirsiniz.

Mıknatıs Çeşitleri Nelerdir?

Mıknatıs çeşitleri oluşum şekillerine yönelik natürel, suni ve elektormıknatıs olarak üçe ayrılır. Natürel Mıknatıslar Tabiatta taş olarak yer alan mıknatıslar natürel mıknatıslardır. Natürel mıknatısların içinde manyetit olarak isimlendirilen demir oksit bileşiği yer alır. Suni Mıknatıslar Suni mıknatıslar, normalde mıknatıs olmamalarına nazaran sonradan mıknatıslık özelliği kazandırılan maddelerdir. Hergün yaşamda kullanılan mıknatıslar suni mıknatıslardır. Suni mıknatısların üretiminde demir ve çelikten faydalanılır. Suni mıknatıslar şekillerine yönelik beşe ayrılır:-Şerit mıknatıs-Silindir mıknatıs-İğne mıknatıs-U mıknatıs-At nalı mıknatıs Elektromıknatıslar Cereyan akımının oluşturduğu etki sayesinde mıknatıslık özelliği gösteren maddelere elektromıknatıs denir. Elektromıknatıslar, ham demire yalıtılmış ince kabloların sarılması ve sarılan kabloların üzerinden cereyan akımı geçirilmesi ile oluşur.

Mıknatıs ve Özellikleri Nelerdir?

Demir, kobalt, nikel benzeri metalleri çeken cisimlere mıknatıs denir. Cisimlerin gösterdiği bu çekme niteliğine ise mıknatıslık denir. Mıknatısın gücü, büyüklüğü ile doğru orantılıdır. Mıknatısın boyutu büyüdükçe çekim sahasının mesafesi de artar. Mıknatısın çekim etkisini gösterebildiği bölgeye manyetik alan veya çekim alanı denir. Suni mıknatısların üretiminde alnico isimli bir madde kullanılır. Alnico, %8 alüminyum, %15 nikel ve %30-35 kobalt karışımdan alana gelir.

Mıknatıs kutupları ne demektir?

Mıknatısların 2 kutbu vardır. Mıknatısın kuzey kutbu N, güney kutbu ise S ile gösterilir. Mıknatısın alana getirdiği manyetik alan içerisindeki kuvvet çizgileri kuzey ucundan çıkar, güney ucunda sona erer. Mıknatısların aynı kutupları birbirini çekerken zıt kutupları ise birbirini iter.

çeşitli mıknastıslar, Elektromanyetik, Elektromıknatıslar, Mıknatıs Çeşitleri Nelerdir, Mıknatıs ve Özellikleri Nelerdir, Mıknatıslı Hobi Oyun Ürünleri, Mıknatıslı Hobi Oyunları

By ismail

Bir cevap yazın