Per. Eki 6th, 2022

Mıknatıs manyetik alan özelliğine sahip olan ve özgül ağırlığı 2.7 gr/cm3 olan maddelere mıknatıs denir. Mıknatısın iki kutbu vardır. Bu kutuplardan biri kuzey diğeri ise güney kutbudur. Mıknatıslar genel olarak metal, nikel ve kobalt gibi maddeleri çekme özellikleri vardır. Mıknatısların çekme özelliği gösterdikleri maddeler ferromagnetik madde denilmektedir. Mıknatıslar farklı kutuplara ve farklı özelliklere sahiptirler. İnsan yaşamını kolaylaştıran mıknatıslar farklı kullanım ve şekilde ortaya çıkmaktadır.

Mıknatıs deyince aklımıza ilk olarak çekme özelliği gelse de mıknatıslar da manyetik alan çizgileri ve özellikleri de mıknatısı anlamamız için oldukça önemlidir. Mıknatıslar ikiye ayrılır . Yapay mıknatıs ve doğal mıknatıs olarak doğal mıknatıslar da itme ve çekme özelliği kendi kendine oluşan mıknatıslardır. Yapay mıknatıslar ise sonradan bir insan tarafından veya mekanik sistemler aracılı ile oluşan mıknatıslardır. Doğal mıknatıslar Dünyanın farklı bir çok bölgesinde bulunmakla birlikte en fazla olduğu bölgeler İsveç ve Cezayir olarak bilinir.

Mıknatıs Çeşitleri Nelerdir

Mıknatıslar doğal ve yapay olmak üzere iki ye ayrılır. Doğal mıknatıslar Dünya üzerinde farklı bir çok bölgede bulunabilmekteler. İsveç ve Cezayir taraflarında biraz daha bariz olduğu bilinmektedir. Yapay mıknatıslar üretim olarak su katılarak yüksek ısıda ısıtıldıktan sonra hızlı bir soğutma işlemi uygulanır bu işlemlerin ardından mıknatıs elde edilebilir. Yapay mıknatıslar da alnico denilen madde kullanılır. Alnico İçerisinde kobalt, nikel ve alüminyum bulunduran bir maddedir.

Sabit mıknatıs: Sabit mıknatıslar gündelik hayatta genel olarak elektrik enerjisini hareket enerjisine veya tam tersi olarak hareket enerjisini elektrik enerjisine çeviren mıknatıslar olarak bilinmektedir. Sabit mıknatıslar genel olarak metal ve çelik alaşımından yapılmakla beraber alnico veya kobalt gibi maddelerden de elde edilebilmektedir. Sabit mıknatıs genel olarak düz çubuk veya at nalı şeklinde yapılmaktadır. Günlük kullanımları en fazla olan mıknatıs türlerinden biri olarak ortaya çıkmaktadır.

Elektro mıknatıslar

Elektro mıknatıslar adından da anlaşılacağı üzere demir bir maddeye elektrik akımını geçiren bir tel sarılarak oluşturulan mıknatıs türüdür. Kullanım alanı olarak genellikle yüklü parçacıkları saptırmak için kullanılır. Başka bir kullanımı ise sabit mıknatıs da olduğu gibi elektrik enerjisini hareket enerjisine dönüştürmek için kullanılır. Elektro mıknatıslar da unutulmaması gereken şey ise bu mıknatısların üzerinden akım geçtikçe mıknatıs özelliğine sahip olduğudur.

Mıknatıs hangi maddeleri çeker

Mıknatıslar yapısında demir, nikel, çelik ve kobalt olan maddeleri ve cisimleri çeker. Toplu iğne, çelik kaşık, çelik anahtar, metal ataş gibi cisimleri mıknatıs çeker.

Mıknatıs hangi maddeleri çekmez

Mıknatıslar altın, gümüş, tahta, plastik, cam, bakır, kağıt gibi maddeleri ise mıknatıs çekmez

By ismail

Bir cevap yazın